تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۳
کد مطلب : ۲۹۰۳۶۰

سینمای دهناد «دهدشت» در مسیر بی‎سامانی

۰
کبنا ؛
به گزارش کبنا، لنین از رهبران شوروی سابق سال‌ها پیش گفت که «سینما با ما، همه ارتش‌های دنیا علیه ما، سرانجام ما پیروز خواهیم شد».
همین یک جمله که از زبان یک سیاستمدار به خوبی نشانگر اهمیت و قدرت سینماست. سینما وسیله ایده آل برای تبلیغ و ارائه دیدگاه‌ها و اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی و حتی اقتصادی یک جامعه است.
سینما در طول سال‌ها فعالیت به علوم مختلف از پزشکی، الکترونیک و جغرافیا گرفته تا فیزیک، شیمی و تاریخ خدمات شایانی نموده است.
سینما دهناد از معدود سینماهای کهگیلویه و بویراحمد در شهر دهدشت به گفته مالک آن، بدلیل استقبال نکردن مردم و حمایت نشدن از طرف مسئولان وضعیت مناسبی ندارد.
مدیر سینما دهناد شهر دهدشت در جلسه ای با عنوان «فرهنگ سازی سینما، مردم و مسئولان» در دهدشت گفت: در ابتدای شروع به کار سینما دهناد در اوایل دهه ۷۰، استقبال مردم از رفتن به سینما چشمگیر بود اما در سالهای اخیر استقبال از ان بشدت کاهش یافته است.
نورالله دهناد با اشاره به بی توجهی مردم به دیدن فیلم در سینما و عدم همکاری مسئولان افزود: تغییر کاربری سینما درآمد بیشتری بدنبال دارد.
 
وی تصریح کرد: بر اساس قانون مکانهای فرهنگی از پرداخت هر گونه عوارض و مالیات محروم هستند ولی در دهدشت شهرداری بیشترین عوارض را از سینما دهناد دریافت می‌کند.
دهناد با اشاره به اینکه در سال جاری پنج فیلم مهم و مشهور کشور در سینما دهناد اکران شده، اظهار کرد: فروش این فیلم‌ها ۳۵ میلیارد ریال بوده که هزینه بسیار کمی است.
وی عنوان کرد: نیاز است شهرداری و دیگر نهادهای فرهنگی برای جلوگیری از تعطیلی و تغییر کابری سینما حمات ویژه ای از تنها سینمای دهدشت داشته باشند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه با ابراز گلایه از صحبت‌های یکی از مسئولان استانی در مورد اینکه در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچ سالن سینمایی نداریم، اظهار داشت: سینما دهناد دهدشت که نوستالژی جوانان دهه شصتی است همچنان در این شهرستان فعالیت دارد.
سید ایرج کاظمی جو افزود: فیلم‌های روز سینما که در شهرهای بزرگ بر روی پرده سینما می‌رود، در سینمای دهدشت نیز اکران می‌شود اما به دلیل پیشرفت تکنولوژی و وجود مانیتورهای بزرگ سینما در منازل مردم، تماشای فیلم‌های روز در سالن‌های سینما مورد استقبال عمومی قرار نمی‌گیرد و چنین عاملی باعث شکست سالن‌های سینما در سراسر کشور بخصوص در شهر دهدشت شده است.
وی بیان کرد: تا زمانی که رعایت قانون کپی رایت الزامی نشود، سالن‌های سینما رونق نخواهد داشت.
کاظمی جو تصریح کرد: باید به مبحث فرهنگ و هنر توجه ویژه ای شود تا فرهنگ سینما رشد کند و اجازه ندهیم که بر اساس رسالتی که بر دوش ماست تنها سالن سینمای بخش خصوصی شهرستان و استان با بحران مواجه شده و فراموش شود.
وی گفت: با توجه به شرایط فعلی همه مسئولان با وحدت و همکاری بیشتر مشکلات سینما را موشکافی و تدابیری اندیشیده شود که مخاطب با سینما آشتی کند.
شهردار دهدشت نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات شهرداری دهدشت، گفت: بر اساس قانون شورای اسلامی و شهرداری از هیچ کوششی برای کمک به پیشرفت فرهنگ و هنر دریغ نخواهند کرد.
اسفندیار برخه تصریح کرد: در تبلیغات شهری جایگاه ویژه ای برای تبلیغات سینمای دهدشت در نظر گرفته خواهد شد.
فرماندار کهگیلویه با اشاره به اهمیت سینما و تأثیر آن بر ایجاد روحیه نشاط و امید بخشی به جوانان گفت: سینما در حال حاضر یکی از نیازهای ضروری و مهم جوانان شهرستان و همه دستگاه‌ها جهت راه اندازی آن ملزم به همکاری همه جانبه هستند.
علی پوزش سینمای اسلامی را گامی مهم برای تحقق آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی دانست و افزود: سینما و فیلم باید به عنوان ابزاری قدرتمند در اختیار ترویج و توسعه فرهنگ ایرانی و اسلامی قرار گیرد.
وی با تأکید بر اینکه سینما دهناد دهدشت تنها سینمای فعال خصوصی در سطح استان است گفت: از همه ظرفیت‌ها برای توسعه سینمای دهدشت به نحو احسن استاده خواهد شد.
پوزش تصریح کرد: شهرداری با همکاری اعضای شورای اسلامی شهر چندین جایگاه جهت تبلیغات سینما اختصاص دهد.
فرماندار لنده نیز در این جلسه گفت: سینمای دهدشت بخشی از هویت فرهنگی مردم ساکن در کهگیلویه بزرگ بوده و نیازمند همکاری همه جانبه است.
دارا کریمی نژاد با بیان اینکه سینما دهناد سینمای کهگیلویه بزرگ است، گفت: با برنامه ریزی باید مشکلات آب، برق و گاز سینما دهناد برای توسعه فرهنگی مجانی شود.
وی افزود: انجام کار فرهنگی هزینه بر است و باید مشکلات سینما بصورت ویژه از سوی مسئولان برطرف شود.
کریمی نژاد بیان کرد: در صورت عدم همکاری مسئولان در رفع مشکلات سینما، مانند دیگر شهرستان‌های استان سینما برای همیشه تعطیل خواهد شد.
دهدشت مرکز شهرستان ۱۳۱ هزار نفری کهگیلویه بیش از ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد.
کارشناس مسئول امور سینمایی اداره کمل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر یک میلیاردو ۱۲۰ میلیون ریال در سالهای گذشته به سنما دهناد دهدشت کمک بلا عوض شده است.
بیژن علی بازی افزود: در سالهای گذشته همچنین بیش از ۶۰۰ میلیون ریال تجهیزات لازم در اختیار سینما دهناد قرار گرفته است.
وی تاکید کرد که صاحب سینما دهناد با توجه به کمک‌های ارائه شده به آن و تعهد داده شده حق ندارد تا ۱۰ سال سالن سینما را تغییر کاربری دهد.
هم اینک دو سالن سینمایی متعلق به شرکت نفت در گچساران و یک سالن سینما در مجتمع فرهنگی هنری یاسوج در حال فعالیت است.
هم اکنون ۵ شهرستان دنا، باشت، چرام، بهمئی و لنده در استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد سالن سینما هستند.
استان کهگیلویه و بویراحمد ۷۱۳ هزار نفر جمعیت و هشت شهرستان دارد.
-------------------------------
گزارش از حسین خدمتی
نام شما

آدرس ايميل شما

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

سرگرد هادى شرکا در تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه مادرى به همراه دختر نوجوان خود به ...
نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: در حادثه ای که صبح امروز در میدان ...
اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

صحبت‌های یک داعشی که به قول خودش مسیری اشتباه را انتخاب کرده می‌تواند نمونه‌ای برای جوانان ...