تاریخ انتشار
شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب : ۲۷۱۷۸۷

گفت‌وگوی خواندنی با مادر شهید گچسارانی / حرفی که بر روی همسایه هنوز تأثیر دارد

۳۴
۰
کبنا ؛ 
امروز می‌خواهم قدم به خانه ای بگذارم که می دانم مطمینا در لابلای صحبت‌هایشان کنترل خود را از دست می‌دهم وباید خیلی تلاش کنم مسلط باشم تا وجهه خبرنگاریم ازبین نرود. وبغضم نترکد و اشک‌هایم بیرون نریزد.
وارد منزل که می‌شوم حس می‌کنم وارد جایی شده‌ام که بوی معنویت و رنگ خدا می‌دهد و از مادیات خبری نیست. ناگهان عکس شهید را که بر روی دیوار اتاق دیدم، اشک‌هایم ناخودآگاه جاری شد و خیلی سریع قبل از اینکه اعضای خانه که شامل پدر و مادر شهید بودند، متوجه شوند اشک‌هایم را پاک کردم تا متوجه عمق احساسم نشوند.
مصاحبه ای که درزیر می‌خوانید، مصاحبه با مادر شهید الله کرم رفیع پور است:
کبنا: سلام مادر جان. مادر شما چند فرزند دارید؟
مادرشهید: ۷ فرزنددارم. ۶ دختر و یک پسر که شهید شد.
کبنا: شهید، فرزند بزرگ شما بودند؟
مادر شهید: نه یک خواهر قبل از خودش داشت
کبنا: مادر، شهید اله کرم رفیع پور متولد چه سالی بود؟
مادرشهید:
۱۳۴۱/۶/۱
کبنا: چرا شهید اله کرم به جبهه رفت؟
مادر: واقعیت اینکه به خاطر اینکه تنها پسرما بود ابتدا با رفتنش مخالف بودیم اما دلیلی که آورد رضایت دادیم، گفت می‌رود تا از ۶ خواهرش و بقیه مردم ایران دفاع کند. تا چشم دشمن به خواهرانش نیوفتد. تا دستور امام را اطاعت کرده باشد.

کبنا: مهم‌ترین ویژگی اخلاقی شهید چه بود؟
مادر: مهربان بود. با همه نه فقط خانواده خود. الان از همه‌ی محل بپرسید چرا دوستش داشتند و هنوز دارند میگویند چون مهربان بود. با همه خوش برخورد بود.
خواهرشهید که آنجا بود: اگر کمک مادر کاری می‌کردیم همیشه ما را تحسین می‌کرد و می‌گفت آفرین خواهرم همیشه هوای مادر را داشته باشید. هوای ما را داشت اگر گاهی سهمی از غذا بیشتر برایش گذاشته می‌شد آن را بین همه تقسیم می‌کرد.
 
کبنا: خاطره ای از شهید برای ما بگویید؟
مادر: یادم هست یکبار کمک من نان می‌پخت یکی از همسایه‌ها آمد و گفت خوش به حالت چه پسری داری دفعه بعد رفت کمک او هم نان پخت.
کبنا: یعنی در کار خانه به شما کمک می‌کرد؟
مادر: بله، در کنار کار کشاورزی و کمک به پدرش همیشه در خانه کمک می‌کرد.
یکی از همسایه‌ها: می‌توانم منم یک خاطره بگویم؟ بفرمایید. یادم هست همیشه به ما دخترهای محل می‌گفت حجابتان را رعایت کنید. روسری‌تان را درست بپوشید. هنوز به خاطر حرفش مراقب حجابم هستم.
 
کبنا: ایشان در چه سالی به شهادت رسید؟
مادر: در سال ۶۲ بود. در عملیات خیبر. سه ماه قبل از آن هم زخمی شده بود و در بیمارستان اهواز بستری شده بود اما به محض خوب شدن یک هفته آمد مرخصی و برگشت (گریه مادر). آمد عروسی خواهرانش را تبریک گفت مهمان آن‌ها بود و رفت. روز آخر که دوباره می‌خواست برود عملیات، گفت من امروز رفتم گلزار شهدا و جای قبر خود را مشخص کردم، مرا حتماً اینجا دفن کنید. گفتم مادر جان این حرف‌ها چیست، انشاله می‌روی و سلامت بر می‌گردی و جشن عروسی برایت می‌گیریم. گفت: نه مادر جان، من شهید می‌شوم و به زودی هم به این آرزوی خود خواهم رسید. آن روز الله کرم رفت و باور نمی کنیدچند روز بعد خبر شهادت الله کرم را برایمان آوردند. وقتی این خبر را به من دادند، گفتم مردم شایعه سازی می‌کنند، الله کرم دیروز همینجا بود و اینجا اشک‌های مادر امان نمی‌دهند و من تمام سعی خود را می‌کنم تا احساسات درونی‌ام را که احتمالاً فرق چندانی با مادر شهید نداشت پنهان کنم تا مادر نیز زودتر آرام گیرد. مادر است و تک فرزند و داغی که تا همیشه در دل او جوشش می‌کند. بعد از اینکه کمی آرام گرفت، گفت:
میگویند خمپاره نزدیکش خورد و ترکش‌های خمپاره سوراخش کرد. (گریه). مادر گفت عکس این صحنه دارند اما به من نشان ندادند. شاید مادر نمی‌خواست یک بار دیگر با دیدن عکس سوراخ سوراخ شده جگر گوشه‌اش این داغ یکبار دیگر برای او زنده شود
 

کبنا: حرف آخرتان مادر؟
مادر: قدر شهدای انقلاب و جبهه و شهدای امروز را بدانید. اگر این‌ها جان خود رابرای این خاک و وطن نداده بودن، الان ما در آسایش و آرامش زندگی نمی‌کردیم. شهدا رفتند تا ما بمانیم تا اسلام و ایران باقی بماند.
لطفاً برای شادی روح تمام شهدای اسلام فاتحه ای نثار کنید. به امید آنکه همه ما رهرو راه این عزیزان باشیم و تحت تاثیر تهاجم فرهنگی قرار نگیریم. خودمان باشیم. ایرانی باشیم. نه شرقی، غربی می‌شود و نه غربی، شرقی. پس خودمان باشیم و با افتخار بگوییم ایرانی هستیم

پیام شهید الله کرم رفیع پور
انسان فقط با ذکر خدا سیراب می‌شود و به خدا قسم چیز دیگری انسان را سیراب نمی‌کند. واین صحنه‌های کربلاست که انسان را به یاد خدا می‌آورد و انسان را به معشوق خود نزدیک می‌کند. بدانید که حکومت اسلامی در نور است نه در ظلمت. ای برادران عزیز! برای نزدیک شدن به خدا باید دل‌ها را به هم نزدیک نموده و وحدت کلمه را فراموش نکنید و بدانید که یکی از برکات عظیم این جنگ این بوده که حکومت از دست رفته اسلام را بار دیگر زنده کرده و راه را به سوی خدا باز و مهیا کرده است.

 
---------------------------------------
گفت و گو از خدیجه مظاهرپور
--------------------------------------
نام شما

آدرس ايميل شما

سربدار
سلام به تمامی شهدا .خوش به سعادت این عزیزان . جوانان امروز هم می دانند شهدا هم جوان بودند و به پدر و مادرشان عشق می ورزیدند و لی عشق به میهن و ارزش های انقلاب و امام (ره) آنان را به مقابله با دشمن وادار می کرد.//امنیت امروز مدیون ایثارگری شهداست....
همشهری
Iran, Islamic Republic of
روحشان شاد و راهشان پررهرو باد.
حسینی
Iran, Islamic Republic of
خدامند رحمتشان کند و ما را شرمنده آنها نکند
حسینی
هم ولایتی*خدا رحمتش کند و آن بزگوار با شهدای صد اسلام محشورش نماید.
مهندس ا-ت
Iran, Islamic Republic of
ان شاالله که بتونیم دینی که این شهدا برگردن ما دارند رو ادا کنیم
ف.ه
Iran, Islamic Republic of
واقعا متاثر شدم
درک حال مادریکه فقط یک پسر داشته و ازدست داده محاله
هم شهری
Iran, Islamic Republic of
ناراحت کنندس ان شاالله خداوند به خانواده شهید صبر بده
بهزادی ریس شورای اسلامی دیل
Iran, Islamic Republic of
واقعا شهید اله کرم رفیع پور یک انسان به تمام معنا وکم نظیر بود او همیشه لبخند بر لب داشت خدا رحمتش کند این شهید والامقام
شهروند
Iran, Islamic Republic of
روحش شاد و یادش گرامی
سید
Iran, Islamic Republic of
شادی روح شهدا صلوات
حامد
یــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــادش بخیر
همشهری
Iran, Islamic Republic of
ما هنوز برای تبرک به خانه شهید رفیع پور میرویم چون باور داریم، معنویت ان خانه گره گشای موانع ما می شود.
شفاعت گر ما باشد.
همشهری
Iran, Islamic Republic of
احسنت..
ان شاالله که شرمنده شهدا نشیم..
رضا
Iran, Islamic Republic of
روحش شاد
یک فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
خدا رحمت کند این شهید سرافراز را وهمه شهدای انقلاب . من مطمئنم همه ما روزی باید جواب شهدا را بدهیم قطعا همین طور است . فقط باید تلاش کنیم که در آخرت با مهر خجلت با شهدا روبرو نشویم .
فرمانده
Iran, Islamic Republic of
خدا رحمتش کند.
دیلی
Iran, Islamic Republic of
ایشون باعث فخر و مباهات دیلی ها هستند.امثال شهید الله کرم در کل ایران کم پیدا میشند.خانواده ای که راضی بشه پسز یکی یه دونه پفرسته تو قلب دشمن،کم پیدا می شه.این خانواده ها روی سر ما جای دارند
همشهری۲
Iran, Islamic Republic of
خدا به خانواده اش صبر بده.واقعا سخته.شهید که جاش توی بهشته. خدا کنه ما لایق باشیم شفاعت ما رو هم بکنن.روحش شاد
همشهری۳
Iran, Islamic Republic of
شهدا چشم و چراغ این مملکت اند.اگر ما امنیت داریم الان،از صدقه سر شهداست
احد محمودی
Iran, Islamic Republic of
خدا رحمت که نه چون این قشر،شهدا رحمت شده هستن،انشاالله بتونیم راه ایشون وهمرزمانشان رو ادامه دهیم
احد محمودی
Iran, Islamic Republic of
شهدا چراغ ونور محفل بشریت هستند،،
یاد همه شهدا به خیر،، خوشا به سعادتشان ???
احد محمودی
Iran, Islamic Republic of
امنیتی که الان من جوانان این نسل دارم بهای،،خون پاک این شهید و همرزم هاشون ست،، انشاالله شفاعت مارو در قیامت کنن????
هم ولایتی
Iran, Islamic Republic of
خدا رحمتت کنه ،،هم ولایتی،، شماها چراغهای روستای دیل هستین????
آشنا
Iran, Islamic Republic of
شهید عزیز انشاله که در آخرت با امام حسین محشور شوی.اجرت با امام حسین . زبانم در برابر اینگونه انسانها قاصر از بیان مطلب است
ناشناس
Norway
انشاءالله که دست ما را هم بگیرند....
اسلام علیک یا امام محمد باقر علیه السلام
Iran, Islamic Republic of
فدای خاک قبر شهدا وصبر پدر ومادر شهدا خدا به عزت حسین به پدر ومادر شهدا به خواهر وبرادرانشان صبر واجر عنایت فرماید
ناشناس
نمی دانم چقدر از عمرم باقی مانده. هر چی فکر میکنم وقتی از دنیا رفتم بعد از مدتی حتی از فکر نزدیکانم هم فراموش می شوم. اما هر چی بیشتر میگذره بزرگی کار این شهدا بیشتر مردم رو آگاه میکنه. هر اتفاقی می افته مردم به یاد اونها می افتند. ما که قدرشان را نمی دونیم اما هر چی جلوتر میریم نیاز به شهدا رو بیشتر احساس میکنیم. اگر نبودند الان بیشتر ایرانیها نبودند و باقیمانده ها حتی زبانشون به عربی تغییر پیدا کرده بود. می ترسم زمانی برسد که فقط افسانه شوند و وقتی اوصاف دلیریشان گفته می شود باور مردم نشود. شاید رمز سربریدن محسن حججی همین باشد که افسانه نیستند و عین حقیقت وطن پرستی و خداجویی اند. اینها فقط خدا را می خواهند و دیگر هیچ هیچ.. ما را تنها نگذارید مردان تاریخ ساز ایران. در قلب مایید. عاشقانه دوستتان داریم.
مبارکی
Iran, Islamic Republic of
شافعی ما در روز قیامت باشن انشاءلله، شهید سرافراز مایعه افتخار روستای دیل ????
مبارکی
Iran, Islamic Republic of
روحش شاد یادش جاودان????
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
به خدای واحد بعد ازخوندن این مطلب گریه کردم خوش به سعادتش انشالله در قیامت شهدا کمکمان کنند .من که لیاقت نداشتم شهید بشم .
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
گزارش خیلی تمیز وبا احساس بود
حقگو
یاد باد آن روزگاران یاد باد ، واقعا"همون موقع تو اون زمان مردم همه صداقت داشتن ، خدا رحمتش کنه خدا ما رو بیشتر از این شرمنده شهیدان نکته که میدونم با این اوضاعی که الان داریم قطعا" ما بدهکار دلشون هستیم ، خداوند از سر تقصیرات ما بگذره
دیلی
Iran, Islamic Republic of
گزارش تماما ..
بزرگ زاده
روحشان شادو خداوندبه مادرشان صبردهد.