تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب : ۲۵۵۸۷۰

کشاورزان اجازه‌ی آتش زدن پسماند مزارع را ندارند

۰
کبنا ؛یاسر فاطمی*

در سال های اخیر با پدیده ای اسفبار مواجه هستیم که بلای جان محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد شده است.
آتش زدن پسماند مزارع:
اخیراً در اغلب شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد به آتش کشاندن پسماند مزارع توسط کشاورزان هستیم. در اغلب موارد کشاورزان هدف خود را از این کار را از بین بردن بذر علف های هرز می دانند؛ اما افسوس که این کار نه تنها بذر این علف ها را ازبین نمی برد بلکه خسارات جبران ناپذیری را به خاک بسیار با ارزش استان وارد می کند.
ابتدا باید متذکر شویم که مطابق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تبصره یک ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و همچنین ماده ۴۷ قانون جنگل ها و مراتع، هرگونه آسیب به محیط‌زیست و ایجاد آلودگی های زیست محیطی، جرم بوده و قابل پیگیری است.
امروز و با وجود پیشرفت شگرف علم و دسترسی به امکانات گسترده ی ارتباط جمعی، درک این نکته که آتش زدن پسماند مزارع کشاورزی در درجه اول باعث از بین بردن مواد مغذی خاک می شود، برای هیچکدام از ما سخت نخواهد بود. علاوه بر این، آتش زدن پسماند مزارع موجب آلودگی هوا می شود. جدای از معضلات جهانی آن، این کار سبب انتشار گازهای آلاینده و تشدید بیماری های قلبی و ریوی برای همشریان ما می گردد.
آتش زدن پسماند مزارع سبب به آتش کشاندن موجودات زنده محیط می‌شود، که چه در قانون اساسی و چه در تعالیم و آموزه های اسلامی، این کار جرم و بسیار نکوهیده است. همچنین این آتش سبب از بین بردن باکتری های ثبیت کننده ی نیتروژن، به عنوان مهمترین عضو این حلقه می شود. متاسفانه و با تشدید بارش های تند و رگباری در استان، آتش زدن بافت گیاهی خاک باعث تشدید فرسایش خاک و شسته شدن لایه رویی خاک، که عمده ی مواد مغذی خاک را در بر می گیرد، می شود.
اما آنچه که در بالا ذکر شد، تمام تبعات این ماجرا نیست. جنگل های کهن بلوط ما، در شعله های آتش ناآگاهی کشاورزان، بی مسولیتی مسولان و خواب ما مردم، غریبانه در حال سوختن هستند.
عامل اصلی این آتش سوزی ها، آتش زدن غیراصولی و غیرقانونی پسماند مزارع توسط کشاورزان و در نهایت سرایت آن به جنگل های بلوط، می باشد. متاسفانه بخش اعظم جنگل های ما دریک ماه اخیر به خاطر اشتباهات کشاورزان و کوتاهی مسولین سوختند. افسوس که ایت آتش سوزی، خودسوزی است.
به امید روزی که همه ی هم استانیهای عزیز من یک محیط بان و یک جنگل بان باشند.

*محقق و فعال محیط‌زیست.
نام شما

آدرس ايميل شما

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

سرگرد هادى شرکا در تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه مادرى به همراه دختر نوجوان خود به ...
نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: در حادثه ای که صبح امروز در میدان ...
اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

صحبت‌های یک داعشی که به قول خودش مسیری اشتباه را انتخاب کرده می‌تواند نمونه‌ای برای جوانان ...