تاریخ انتشار
پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۲
کد مطلب : ۲۴۴۳۹۰

تاجگردون: شورای نگهبان باید درباره مفهوم «رجل سیاسی» صریح پاسخ دهد

۱۰
۰
کبنا ؛شورای نگهبان باید درباره مفهوم «رجل سیاسی» صریح پاسخ دهد
غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به نام‌نویسی بیش از اندازه و بی‌قید و شرط داوطلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری و در واکنش به این‌که آیا حساسیت‌های موجود در بحث رجل سیاسی در سال‌های اخیر مانع از ورود به بحث تعیین شرایطی مشخص برای نام‌نویسی کاندیداهای ریاست جمهوری شده، گفت: به هر حال نمی‌توان این مسئله را نادیده گرفت.
نگرانی مقطعی حاکمیت سیاسی مانع تعیین تکلیف شرایط کاندیداهای ریاست‌جمهوری بوده است
او گفت: واقعیت این است که در دو سه مرحله گذشته هربار که این موضوع مورد بحث قرار گرفت، همواره نگرانی حاکمیتی سیاسی دوره وقت مانع به تعیین تکلیف و به سرانجام رسیدن آن شد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به بیان دیگر هر بار که این بحث مطرح شد، یا مجلس یا دولت در اختیار یک جریان سیاسی خاص بوده که در اصلاح قوانین متناظر با شرایط تاثیرگذار شده است.
بحث درباره این بوده که ۵۰۰ امام جمعه یک کاندیدای ریاست‌جمهوری را تایید کنند یا ۵۰۰ استاد دانشگاه
نماینده اصلاح‌طلب مردم گچساران و باشت در مجلس دهم همچنین خاطرنشان کرد: در موارد و مقاطع قبلی که موضوع رجل سیاسی و تعیین شرایط برای داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری موردبحث قرار  گرفت، همواره این بحث مطرح بوده که مثلاً ۵۰۰ نفر یک فرد را تایید کنند اما همین مسائل سیاسی باعث می‌شد که بحث شود این افراد متشکل از ۵۰۰ امام جمعه باشند یا ۵۰۰ استاد دانشگاه یا ۵۰۰ چهره سیاسی صاحب‌نام.
عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این مسائل همواره در روند کار، اشکال و شبهه ایجاد کرده اما فکر می‌کنم مشکل آن‌قدر بغرنج شده و از طرفی، خوشبختانه کشور به چنان پختگی سیاسی رسیده که وقت آن است، مشکل حل شود.
در شرایط فعلی که مجلس و دولت مقتدر است، می‌توان مشکل ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری را مرتفع کرد
تاجگردون تصریح کرد: واقعیت این است که در شرایط متعادل فعلی کشور که هم در مجلس و هم در دولت به اندازه کافی اقتدار وجود دارد، بتوانیم این مشکل را حل کنیم.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شاید بتوان گفت بهترین شرایط برای اصلاح قاتون انتخابات این است که هیچ‌کدام از از دو جناح احساس نکنند که در خلال این بحث، بهره‌برداری سیاسی صورت گرفته است.
شورای نگهبان باید درباره مفهوم «رجل سیاسی» پاسخ صریح و روشن بدهد
او در پاسخ به این سوال که آیا موضوع «رجل سیاسی» نیز قابل حل خواهد بود، گفت: مفهوم «رجل سیاسی» یکی از مسائلی است که درباره آن اختلاف‌نظر جدی وجود دارد و لازم است، شورای نگهبان در این رابطه پاسخ صریح و شفاف بدهد
عضو هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید این مشکل در قوانین جاری کشور اصلاح شود. درباره مفهوم رجل سیاسی برداشت‌های مختلفی وجود دارد و با اینکه گویا فعلاً شورای نگهبان معنای فعلی را مدنظر دارد، اما افکار عمومی جامعه و بسیاری از مسئولان سیاسی کشور معتقدند که رجل سیاسی لزوماً به معنای مردان سیاست‌مدار نیست.
حیف است که به‌راحتی از توانایی‌های پنجاه درصد جامعه صرف‌نظر شود
تاجگردون درد پایان تصریح کرد: بسیار حیف خواهد بود که به همین راحتی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های پنجاه درصد جامعه صرف‌نظر شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

دوگنبدانی
Iran, Islamic Republic of
رجل سیاسی یعنی در حرف هم مرد وهم زن.ولی درعمل فقط مرد.نامه تمام.
منصف
Iran, Islamic Republic of
رجل سیاسی که متن قانون اساسی هست .تفییرش با شورای نگهبان هست اما در خصوص تغییرش مجلس باید اقدام کند
Iran, Islamic Republic of
اقای تاجگردون عزیز کاندید شماکه تایید میشه پس ازچی ناراحتی!!؟؟؟؟
محمودنژاد
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه همین الان هم پنجاه درصد جامعه مشارکت ندارند وجناح حاکم آنها رادفلج کرده اند.
محمودنژاد
Iran, Islamic Republic of
آیا اگر کسی به طور محض هیچکدام از جناحها رو قبول نداشت وایام انتخابات درستاد فلانی نرفت با وجود صلاحیت علمی باید در حاشیه قرار بگیرد و دیگران صرف رفتن در ستاد فلانی بدون صلاحیت علمی در صدر باشند.اول خودتون رو درست کنید بعد شعار بدید.
یاسوح
Iran, Islamic Republic of
زنده باد احمدی نژاد
جانبازان وجوانان گچساران ودیل
Iran, Islamic Republic of
خواهشن در کار شورای نگهبان دخالت نکن کاری که به شما ربط ندارد دخالت نکن
125
Iran, Islamic Republic of
اقای تاج چرا بیکار هستید پس به جای شرکت در مشک ملار قانون تصویب کنید
گرمسیر
Iran, Islamic Republic of
جناب دکتر شما در باشت وگچساران عملا ۵۰ درصد نیروها بدلیل اصول گرا بودن یا باوی نبودن حزف کردید از مدیریت بعد می فرمایید بعضی اصول گراها را حیف هست از خدمت به مردم حزف کنیم
جانبازان و جوانان دیل
Iran, Islamic Republic of
اقای تاجگردون اگر خواهش همین اصولگرایان نبود خداوکیلی تاید نمیشدید نمکدان را نشکن از همین حالا به بعد میبینید واقعا دست اصولگرایان انقلابی نمک ندارد