تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۸
کد مطلب : ۲۲۲۵۱۲

کارکرد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تقویت گفتمان‌های انقلاب

۴
۰
کبنا ؛نوراله محمدی ده‌بزرگ
حال که مراسم تدفین آیت ا... هاشمی برگزار شد لازم است تحلیل گران مساءل اجتماعی و سیاسی تحلیل خود را متوجه ان کنند، اما نگاه جامعه‌شناسانه به نقش ایشان در دوره‌های مختلف تاریخ ایران بسیار اهمیت دارد شاید بتوان حساسترین و اثرگذار‌ترین کنش هاشمی رادر شرایط پس از انتخابات۸۸ دید بر اساس تحلیلی جامعه‌شناسانه می‌توان گفت اگر درایت او نبود شاید بحران شدیدی پیش می‌امد. تصمیمات و کنش‌های او در این برهه اگر آنچنان که مشاهده شد نبود احتمالا دوشکل دیگر ی از بحران پیش می‌آمد. تسامح وی در مقابل جناح تندرو و یا حتی بی‌طرفی و سکوت می‌توانست بخشی از نیروهای اجتماعی و بدنه جامعه را از نظام دور کند و چه بسا علاوه بر حذف بخشی از سرمایه جامعه و نظام که با نام طیف اصلاح طلبان نامیده می‌شد حتی احتمال ازبین رفتن و بطور کامل اکنار گذاشته شدن این طیف وجود داشت.
اما حضور معقولانه هاشمی درکنار آن‌ها، این سرمایه سیاسی و اجتماعی کشور را به شکل دیگری بازتولید و حفظ کرد. اما اگر در همین حمایت از طیفی و تندروی‌های طیف دیگر از حد دعوت به قانون اساسی فرا‌تر رفته و اعتدال پیش گرفته شده، برهم می‌خورد نیروهای سیاسی و اجتماعی بطور کامل دوقطبی شده و تضاد لازم برای بازآفرینی نظم اجتماعی از حد تعریف شده فرا‌تر می‌رفت.
برای پویایی هر سامان اجتماعی حدی از تضاد تعریف شده لازم و ضروری است، اما اگر این تضاد منظم از حدود تعریف شده در چارچوب تعریف شده در سامان اجتماعی فرا‌تر رود این تضاد به شکل‌های تغایر و تناقض نیز منتهی می‌شود.
پس در یکی از بزنگاه‌های حیاتی تاریخ جمهوری اسلامی آیت ا... هاشمی با درایت سیاسی خود منجر به بازتولید تضاد لازم برای حیات جامعه و جلوگیری از منتهی شدن آن به تناقض شد.

* دکترای جامعه‌شناسی
نام شما

آدرس ايميل شما

محرابی
Iran, Islamic Republic of
احسنت دکتر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
حرف اضاف..
Iran, Islamic Republic of
خداییش یکبار دیگه تحلیلتو بخون
Iran, Islamic Republic of
محمدی عزیزضعیف نوشتی