تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۳
کد مطلب : ۲۱۹۰۶۹

درد طبیعت از بی توجهی ماست

۵
۰
کبنا ؛امید سجادیان
امید سجادیانمحیط زیست و میراث ملی را تخریب کردند، ما فقط آه کشیدیم و نگاه کردیم، منتظر معجزه نشستیم، تا شاید از آسمان امدادی برسد زاینده رود را احیا کند، هوای خوزستان را صاف و پاک، ارومیه را زنده کند و رود بشار را از آلودگی‌ها پاک کند!
به مدد تکنولوژی، با گوگل ارث در دنیا سیر می‌کنیم، ازجنگل‌های آمازون دیدن می‌کنیم، از دیدن شکوه جنگل‌های دنیا به ذوق می‌آییم، اما از جنگل و طبیعت و درخت‌های بلوط بیخ گوش خود غافلیم، سمینار‌ها می‌رویم، همایش‌ها برگزار می‌کنیم و جمعه‌ها برای تفریح به شکار می‌رویم.
همدرد که نبودیم زخم دل شدیم! بد و بیراه گفتیم! حرف از بخشش زدیم، اما خود انصاف نداشتیم! ما اصلا طبیعت رو دوست نداشتیم! انسانیت را به بهانه طبیعت کشتیم و طبیعت را به بهانه توسعه و پیشرفت فنا کردیم! از طبیعت گفتیم، اما از درد نگفتیم! از بی‌مسئولیتی، مسئولین گفتیم، از افراد سودجو و شهروند بی‌مسئولیت چیزی نگفتیم! لایک دادیم، بیانیه صادر کردیم، همایش‌ها رفتیم، گروه تشکیل دادیم، اما از زمین بی‌رویه آب برداشت کردیم، بی‌مجوز و با مجوز چاه آب زدیم، پشت سر هم سد زدیم، دیوانه وار از بستر رودخانه‌ها شن و ماسه برداشت کردیم، پسماند‌های صنعتی کارخانه‌های خود را به رودخانه‌ها هدیه کردیم! شکار کردیم به شکار کردن خود بالیدیم، شکار کردیم، افتخار کردیم گفتیم شکار کش نیستیم، شکارچی هستیم، روز‌ها فریاد می‌زدیم، شب‌ها درخت قطع کردیم خانه و ویلا ساختیم، جنگل‌ها را تخریب کردیم دانشگاه ساختیم، جاده ساختیم! ساختیم و ساختیم نگفتیم، نگفتیم درد طبیعت از بی‌توجهی ما است، درد بی‌کفایتی، دولت‌های برخاسته از ما است. درد درد است، از هر طرف که خوانده شود درد است، کوتاهی من و تو درد است. بی‌توجهی تو مدیر، من شهروند، درد است، زجر است، ظلم است، خیانت است،
زمین بیمار است، فرهنگ و سیستم اموزشی ما بیمار است، طبیعت ما بیمار است، مدیریت ما بیمار و خواب است، تا به کی نشستن و شعار دادن؟
درد باید درمان شود، دردی که درمان نشود عفونت می‌کند، تاول می‌زند، ریشه می‌زند و نابود می‌کند هر آنکس را که آن را بیمار کرد و ما می‌مانیم نامی و کویری، ما می‌مانیم عکسی در قابی، ما می‌مانیم یک دنیا پشیمانی، پشیمانی و ویرانی، ما می‌مانیم یک دنیا سوال تکراری. چرا؟ کی؟ چگونه؟

فعال محیط زیست و دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس
نام شما

آدرس ايميل شما

بویر
Iran, Islamic Republic of
ما نابودگر هستیم حیات خود را نابود میکنیم
محیطیار
Iran, Islamic Republic of
وقتی اصلیترین متولی محیط زیست یعنی سازمان حفاظت محیط زیست ازراس تاپایین سیاسی می شود وازوظایف ورسالت اصلی خود دوروشود .حاصل آن انتخاب مدیران براساس روابط سیاسی می شود نه تعهد به محیط زیست ورانت خواری وامتیازدهی جای دلسوزی برای محیط زیست رامیگیرد.نتیجه میشود این مسائلی که فرمودید
دنا
Iran, Islamic Republic of
تازمانی که سازمان محیط زیست وزارت خانه نشودکه مجلس بتواند درعزل نسبها و عملکرد « نظارت کند .به همین منوال است ورئیس سازمان دنبال سیاسبی کاری و انتخابات است بدنه سازمان هم به تبع آن سیاسی می شود.ومدیران استانی هم ازهمین رویه نادرست انتخاب می شوند .سازمان محیط زیست بیماراست .
دانشور
Iran, Islamic Republic of
برادرعزیزچرا بیراهه میری .هربیماری علتی دارد وعلایمی برای پی بردن به بیماری محیط زیست یه نگاهی به وضعیت محیط زیست ازابتدای سال جاری وشروع دوره جدیدش بکن .بقول خودمان (رنگ ریم ببین .حال دلمو نپرس)بیماری جنون دامنگیر محیط زیست شده بیماری روحی است .باقرص وشربت هم درمان نمی شود
Iran, Islamic Republic of
سلام بر فعال محیط زیست جناب مهندس سجادیان . احسنت بر شما . واقعاً این شخص تمام تلاشش بر بی درد کردن طبیعت است با ایشان همکاری کنید .
وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

وقتی داشت لباسش را عوض می کرد پنهانی از او عکس گرفتم

سرگرد هادى شرکا در تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه مادرى به همراه دختر نوجوان خود به ...
نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

نشست زمین و انفجار در قم تلفات نداشت

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: در حادثه ای که صبح امروز در میدان ...
اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

اعترافات تکان‌‌دهنده یک داعشی ایرانی بعد از دستگیری/ کسی با داعش بحث می کرد، سرش را می‌بریدند!

صحبت‌های یک داعشی که به قول خودش مسیری اشتباه را انتخاب کرده می‌تواند نمونه‌ای برای جوانان ...