تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
کد مطلب : ۴۱۴۶۶۹
کبنا گزارش می‌دهد

دیدار مردمی رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد / روند طولانی پرونده قضایی موجب ناراحتی مردم می‌شود

۰
کبنا ؛حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در مسجد امام حسن عسکری (ع) شهر یاسوج با نمازگزاران و مردم دیدار و گفت و گو کرد.
نگین تاجی در حاشیه این دیدار هدف از انجام چنین برنامه‌ای دسترسی آسانتر مردم به مسئولان قضایی عنوان کرد و با اشاره به نامه‌ی 157 نهج البلاغه که امیر بیان، امام علی (ع) به مالک اشتر درباره صفات قاضی، افزود: بر اساس این فرموده‌ی امیرالمؤمنین علی (ع)، قضات باید دارای سعه‌ی صدر بوده و از کثرت ارباب رجوع خسته و خشمگین نشوند و مباحثی که مردم و اصحاب دعوا مطرح می‌کنند، بدرستی استماع نمایند.
 نگین تاجی افزود: قاضی باید صبر، منش و متانت داشته وآنگاه که دارای چنین صفاتی باشد می‌تواند براساس قانون و با رعایت مباحث عدل و عدالت، قضاوت کند.
 مقام ارشد قضایی استان لزوم توجه به حقوق و تکریم ارباب رجوع را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: اعتقاد دارم که تاکید ارباب رجوع صرفاً رعایت مباحث ظاهری رفتاری نیست، بلکه تکریم واقعی ارباب رجوع آن است که قاضی، یک رسیدگی اصولی داشته باشد.
 نگین تاجی در همین خصوص بیان داشت: وقتی یک پرونده‌ای در این شرایط اقتصادی وجود دارد و از یک تا 3 سال طولانی شود این مسئله موجبات ناراحتی مردم را فراهم می‌کند.
 رئیس شورای قضایی استان در ادامه گفت: اینکه یک رأی اگر از لحاظ ساختارهای شکلی و حقوقی، ساختاری کیفی نداشته باشد و به اصطلاح حقوقی غیر متقن باشد این موجبات ناراحتی مردم را فراهم می‌آورد.
 نگین تاجی با اظهار اینکه روزهای دوشنبه هر هفته ملاقات مردمی با رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه وبویر احمد می‌باشد، افزود: یک روز ملاقات مردمی در هفته، نمی‌تواند جوابگوی مراجعه مردم باشد، بنابراین تصمیم گرفتیم که در هر ماه چندین مرتبه در مساجد به همراه مجموعه‌های دادگاه و دادسرا و معاونین در مساجد حاضر شویم و از نزدیک درخواست‌های مردم را بررسی کرده و همان جا دستورات لازم را به هر حوزه قضایی بدهیم و یک ارتباط مستقیم با مردم در خارج از فضای اداری داشته باشیم.
 رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مراحل اجرای طرح «یک مسجد یک حقوقدان» به اتمام رسیده است.
 دکتر نگین تاجی در ادامه افزود: در این طرح، یک حقوقدان بصورت مستمر در مسجد حضور دارد تا مشکلات مردم را بشنود و در جهت حل آن مشکلات، راهکار حقوقی به آنان ارائه نموده که بتواند خیلی مؤثر باشد.
 مقام ارشد قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد با اظهار اینکه در بُِعد پیشگیری از وقوع جرم وبحث حقوق عامه که در دوره‌ی اخیر خصوصاً در زمان ریاست معزز قوه قضائیه باعث بارقه‌ی امیدی در دل مردم شده است بیان داشت: دادستان با دستگاههای اداری که در انجام وظیفه‌ی قانونی خود سهل انگاری می‌کنند به عنوان مدعی العموم ورود کرده و پیگیری لازم را معمول می‌دارد.
وی به عنوان نمونه در بحث سلامت مردم از بازدید سرزده از منطقه‌ی 2 پشته‌ی دشتروم محل تخلیه زباله‌های شهر یاسوج نام برد.
نگین تاجی در پایان گفت: ورود دستگاه قضایی به حوزه‌هایی از قبیل تصرف اراضی ملی، محیط زیست و منابع طبیعی و رفع تصرف 53 هکتار از این اراضی، نمونه‌ای از این اقدامات است.
نام شما

آدرس ايميل شما

ختم لاکچری

ختم لاکچری

روز‌های گذشته بود که ویدیویی از یک قبرستان لاکچری در بخش لواسانات استان تهران منتشر شد،...
تكذيب هرگونه تجمع در گچساران

تكذيب هرگونه تجمع در گچساران

سرهنگ سيدمحمود موسوي فرمانده نيروي انتظامي گچساران گفت: «کليپ مربوط به درگيري بين مردم ...
قالیباف زیر فشار جوانان

قالیباف زیر فشار جوانان

در قضیه تاجگردون مشخص بود که او تمایلی به حذف او نداشت. غیبت او در جلسه‌ شعبه 12 مجلس ...