تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۰
کد مطلب : ۴۰۵۰۷۷
به بهانه فرود معجزه گونه خانم ابتکار در سرزمین غنی کهگیلویه و بویراحمد؛

زنان در پی شبانی و ابتکار در پی عدالت جنسیتی!

۴
۱
کبنا ؛متن ارسالی: گمشده‌ای که سفیر رئیس جمهور و مُبدع بزرگ چارقد محلی در دنای دانا دنبال می‌کند و زنان مظلوم روستاییِ دونده در عالم رویا نمی‌بینند!
 بالاخره معاونت محترم ریاست جمهوری در امور زنان، کهگیلویه و بویراحمد را در هوای سرد آذری با قدوم مبارک خویش آذین داد و با گفتار درمانی شاخصه‌های عدالت جنسیتی را تبیین و درمان کرد در حالی که بخشی از بانوان پا به کوی این سرزمین غنی و رنجور از تدبیر و عدالت، همچنان برای تامین معاش خویش به شغل شریف چوپانی مشغولند و اشک هر رهگذری را جاری می‌کنند!
کاش مسئولی دلسوز به جای انتخاب شهر توریستی سی سخت و سوغات نامدار دامنه‌های با صفای دنای سپید پوش! فقط برای یکبار مسئولان ملی را به دهستان "چین لوداب" رهنمون می‌شدند تا عدالت جنسیتی و حقوق شهروندی را معنا کنند!!
  شرح سینه سوز الفاظ و عبارات تکراری تکرار "عدالت جنسیتی"، " پوشش حمایتی"، "اشتغال و کارآفرینی" و بالاخره توسعه صنعت توریست با ادبیات زیبا و امید آفرین خانم ابتکار به همان اندازه چندش آور است که زنان روستایی مظلوم شاغل به شغل شریف شبانی در دامنه کوههای صعب العبور و برافراشته چین با قد خمیده و صورت چروکیده و البته نامانوس با لوازم آرایشی!!
سرکار خانم ابتکار!
مشکلات در هم تنیده زنان روستایی این استان با تولید چارقد محلی مرتفع نمی‌شود و با این "تز" اعجاز گونه در ریل توسعه قرار نمی‌گیرند!
 تصویب تسهیلات کار گروه اشتغال برای راه اندازی کارگاه تهیه و تولید لباس‌های محلی ویژه شاغلین به افزایش راندمان کاری کارکنان و حل معضلات جامعه روستایی و عشایری منجر نمی‌شود بلکه در سیکلی معیوب به فربه شدن صاحبان نام و نان در وادی سیاسی کاری و سیاست زدگی ختم می‌شود!
معاونت محترم رئیس جمهور!
اگر یک صدم هزینه‌های هنگفت سفر مسئولان ملی و تشریفات و تجملات سفرهای توریستی و نمایشی به زیر ساخت‌های روستاهای محروم اختصاص می‌یافت اکنون دختران و زنان ایلی ناچار به شبانی نبودند.
از کدام شاخصه و اُفق سخن می گویی!
کدام سلیقه و تفکر بالاخره زخم شبانی زنان و دختران روستایی را التیام می‌بخشد!
کدام اندیشه ناجی حل مشکلات انبوهی می‌شود که با وجود ظرفیت‌های بی شمار روستایی موجب مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرها شده است!
چه کسی مسبب نابسامانی‌ها و از هم گسیختگی جامعه روستایی و عشایری گردیده است!
آیا باور دارید که علیرغم تلاش مسئولان دلسوز تعلیم و تربیت و سازمان نوسازی هنوز بخشی از روستاهای این دیار فاقد فضای آموزشی استاندارد هستند و حتی کانکسی نیز جهت جلوگیری از ترک تحصیل ندارند و حمایت‌های خیرخواهانه خیرین نیز نتوانسته که این حجم از فقر و نداری را جبران نماید؟
مبدع بزرگ چارقد محلی!
آسیب شناسی را چگونه ترجمه می فرمائید در حالیکه دولت‌های مختلف بر خلاف قانون اساسی تا کنون نتوانسته‌اند مقدمات تحصیل رایگان را در روستاها فراهم نمایند!
بالاخره کدام دولت و سلیقه سیاسی باید پاسخ محرومیت‌ها و فقدان ابتدایی‌ترین وسایل تحصیلی را در این نقاط بدهند.
در حالی که شعار شاخصه‌های عدالت جنستی سر می‌دهید، متولیان تعلیم و تربیت با همه مساعی و تلاش بی وقفه و قابل تحسین جهت حل مشکلات آموزشی نیز کلافه شده‌اند و از چهره به چهره شدن با دانش آموزان محزون و سر در گریبان شرم دارند.
بیش از این به مصلحت نمی‌دانم که راز و رمزها و معمای آسیب‌ها اجتماعی و بی سرپرستی زنان و هزاران درد نهفته در سینه را به رخ مبارک بکشانم که غیرت زنان ما نیز اجازه نمی‌دهد چه رسد به مردان نامدار این دیار!
عطایت را در حل مشکل زنان استان کهگیلویه و بویراحمد به لقایت بخشیده و به جای این همه ترحم و تنعم! فقط با تعداد ۵۰ دستگاه کانکس اهدایی جهت رفع مشکلات آموزشی و تربیتی زنان را مدد فرمایید و مابقی تحفه ناچیز ما به سفر پر بار حضرتت تا بلکه بیش از این شاهد تداوم ترک تحصیل تلخ دختران روستایی و شغل شریف شبانی زنان نباشیم که تصاویر ارسالی خود گویای همه ناگفته‌هاست.
-----------------
زریر حجتی
 
نام شما

آدرس ايميل شما

مهر
Iran, Islamic Republic of
احسنت
همشهری
Iran, Islamic Republic of
درود بر شرف وقلمت.....
علی
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه تصاویر گویا نبود/ولی باهات موافقم
Iran, Islamic Republic of
این که دلیل نمیشود چون زنان به چوپانی می پردازند وظلم می بینند به حق وحقوق آنها پرداخته نشود واز تبعیض جنسیتی صحبت نشود اتفاقا همین تعویض جنسیتی و ظلم واجحاف ایست که زنان را به چوپانی میگمارد
چرچیل های شاهنامه!

چرچیل های شاهنامه!

همسر اردشیر، به تحریک برادرش بهمن، نقشه قتل اردشیر را می‌کشد و در جامِ نوشیدنی‌اش زهر ...
چراغ سبز روحانی به میانجی گری عمران خان

چراغ سبز روحانی به میانجی گری عمران خان

طبیعتاً واشنگتن و تل آویو کاهش اختلافات میان کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تهران را به ضرر ...
پایان سکوت وکیل حسین فریدون

پایان سکوت وکیل حسین فریدون

اين موضوعي است که متاسفانه با ارتباط دادن مسائل بي‌ربط که در اين پرونده نبوده و يا اساساً ...
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر