کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا گزارش می‌دهد

بی‌توجهی دستگاه‌های فرهنگی و استانداری کهگیلویه و بویراحمد به سالگرد ارتحال فقیهی‌ عالیقدر حضرت آیت‌الله ملک‌حسینی (ره)

13 آبان 1397 ساعت 1:43

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد امروز به همراه جمعی از مدیران و کارکنان این اداره کل، مسئولان آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد و عشایر استان با حضور در کنارمزار عالم ربانی آیت الله ملک حسینی با قرائت فاتحه و نثار گل یاد و خاطره آن روحانی نستوه و نماینده فقید ولی فقیه در استان را گرامی داشتند.


12 آبان ماه سال هزار و سیصد و نود و یک استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب کشور ایران فقیهی عالیقدر و مجاهد نستوه‌ی را از دست داد که هیچ وقت فقدان آن عالم بزرگ تا سال های سال جبران نخواهد شد.
آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی نماینده فقید و سابق ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و نماینده مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری سال 1303 در خانواده‌ای متدین و اهل علم در روستای گوشه از توابع شهرستان بویراحمد متولد شد.
آیت‌الله سید کرامت الله ملک‌حسینی (ره) از سال ۴۱ پس از خروش و قیام خمینی کبیر(ره) و به تأسی از استاد خود به صف انقلابیون پیوست. وی که یکی از مضروبان حادثه حمله رژیم طاغوت به مدرسه فیضیه قم بود به موجب اسناد به‌دست آمده از ساواک، به زعم آن‌ها ملک‌حسینی از جمله خطرناک‌ترین شاگردان امام و از افراطی‌ترین روحانیون تحت مراقبت بود.
تعقیب مداوم و لحظه به لحظه در مسافرت‌ها و بازدیدها به‌خصوص هنگام ورود به عرصه ایلات و عشایر، تعرض‌های مکرر به مدارس و بیت وی، متواری بودن هفت ماهه، احضار و بازداشت و بازجوئی‌های سخت‌گیرانه، تعطیل کردن مدرسه علمیه و حوزه تدریس توسط رژیم همگی نمونه‌ای از سوابق مبارزاتی اوست. در چند ماهه آخر حیات رژیم در تجمعی که به دعوت ایشان و با حضور گسترده مردم در مسجد حبیب شیراز صورت گرفت در حین سخنرانی تند و انقلابی ایشان با یورش وحشیانه عمال رژیم از زمین و هوا که منجر به شهادت و مجروح شدن چندین نفر شد به زندان عادل آباد منتقل شد که پس از بروز واکنش شدید و اعلان جنگ عشایر بویراحمد به رژیم و اعتراضات آنها از زندان آزاد شد. پس از آزادی برای تسریع در روند شکل‌گیری مبارزات مردم غیور استان به یاسوج آمد و به هدایت و پیگیری تظاهرات پرداخت.
برای تحلیل‌گران تاریخ انقلاب این نکته حقیقتی انکارناپذیر است که حضور غیرتمندانه مرحوم آیت‌الله سید کرامت الله ملک‌حسینی موجب اتصال عشایر جنوب به بدنه انقلاب و یکی از عوامل ناکامی رژیم ستم‌شاهی بود.
حدود شش ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام طی حکمی وی را مؤظف به تشکیل دادگاه و اجرای حکم شرع و ایجاد آرامش و امنیت به هرنحو که صلاح بداند و جلوگیری از اختلاف و تفرقه و ارشاد مردم و خنثی نمودن توطئه‌های دشمنان اسلام کرد. آیت‌الله ملک‌حسینی (ره) از آن هنگام تا زمان رحلت به عنوان نماینده امام و سپس نمایندگی مقام معظم رهبری در استان و نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت.
مرحوم آیت‌الله ملک‌حسینی با حضور و همراهی مردم در صحنه‌های انقلاب با تأسیس حوزه‌های علمیه و پیگیری مشکلات و انعکاس به مسئولان و تلاش در حفظ وحدت و امنیت و رفع معارضات و اختلافات محلی و تأکید بر حفظ ارزش‌ها و شعائر اسلامی و پیگیری و تلاش در حریم امکان برای رفع تبعیض و محرومیت و تغییر چهره استان در جهت توسعه گام‌های استواری برداشت.
سرانجام آیت‌الله سید کرامت‌الله ملک‌حسینی صبح روز دوازدهم در اثر عارضه بیماری در بیمارستان نمازی شیراز دار فانی را وداع گفت و به اجداد طاهرینش پیوست.
اما ششمین سالگرد ارتحال آن فقیهی عالیقدر در سکوت گذشت و متأسفانه نه پیامی صادر و نه بزرگداشتی و نه همایشی برپا شد، هیچ گونه برنامه‌ای در استان از سوی دستگاه های فرهنگی استان، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، شهرداری یاسوج، سایر نهادها و هیئت های مذهبی و ... برای آن مجاهد نستوه تدارک دیده نشد. که امیدوارم مسوولان ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد و به ویژه علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص توضیح دهد که چرا یادی از آن عالم ربانی در سطح استان نشد.

به گزارش کبنا، همزمان با ششمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی (ره) تنها مسوولان آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد بودند که با حضور در آرامگاه آن مرحوم یاد و خاطره آن عالم جلیل القدر را گرامی داشتند.
هادی زارع پور مدیرکل آموزش وپرورش کهگیلویه وبویراحمد می‌گوید: عالم ربانی و مجاهد نستوه آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی نماینده سابق و فقید این استان در مجلس خبرگان رهبری دارای شخصیتی جامع و کم نظیر از علم، اخلاق، معنویت، معرفت و شجاعت در خطه جنوب کشور بود.
زارع پور با حضور بر مزار این عالم ربانی و گرامیداشت ششمین سالگرد ارتحال ملکوتی آن روحانی وارسته اظهار داشت: مرحوم آیت الله ملک حسینی در علوم گوناگون از جمله فقه، اصول و تاریخ صاحب نظر بودند.
وی بر ضروت نکوداشت و توجه به شناخت بیش از پیش جایگاه عالمان دینی و علمی در سطح جامعه گفت: تجربه نشان داده که هرگاه بزرگان و عالمان دینی خود را تکریم و قدر دانسته‌ایم به همان میزان جامعه نیز کمتر دچار لغزش و چالش شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه وبویراحمد گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری باید الگوهای واقعی جامعه به ویژه در عرصه‌های علمی، دینی و دانشگاهی به جامعه معرفی شوند که آیت الله ملک حسینی از مصادیق بارز این الگوهاست.
وی ابراز داشت: آیت الله ملک حسینی وارث شجاعت حسینی و در عین حال آغاز گر نکوداشت آیین‌های معنوی و دینی و تکریم اهل بیت (ع) در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد بود.
زارع پور تصریح کرد: شجاعت، عفت، حکمت و عدالت باهم در وجود این عالم ربانی و دانشمند فرزانه نهادینه و متجلی بود.
وی آیت الله ملک حسینی با ویژگی‌های ممتاز شخصیتی و فضایل اخلاقی را الگوی فراموش ناشدنی و گنجینه‌ای ارزشمند در خطه جنوب و حتی کشور دانست.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد امروز به همراه جمعی از مدیران و کارکنان این اداره کل، مسئولان آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد و عشایر استان با حضور در کنارمزار عالم ربانی آیت الله ملک حسینی با قرائت فاتحه و نثار گل یاد و خاطره آن روحانی نستوه و نماینده فقید ولی فقیه در استان را گرامی داشتند.


کد مطلب: 404294

آدرس مطلب :
http://www.kebnanews.ir/gallery/404294/2/بی-توجهی-دستگاه-های-فرهنگی-استانداری-کهگیلویه-بویراحمد-سالگرد-ارتحال-فقیهی-عالیقدر-حضرت-آیت-الله-ملک-حسینی-ره

کبنانیوز
  http://www.kebnanews.ir