تاریخ انتشار
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲
کد مطلب : ۴۰۱۸۷۳
گزارش تصویری

صعود کوهنوردان دهدشت به قله «سن بران»

۱
کبنا ؛هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه به قله «سن بران » در ارتفاع 4150 متر، که به عنوان مرتفع ترین قلل اشترانکوه شناخته می‌شود، صعود کردند.
مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه گزارش کوتاهی از سفر 3 روزه تابستانه گروه 13 نفره خود را  به سرپرستی «علی پرنیایی »و راهنمایی «محمد طیبی»، دراختیار خبرنگار ما گذاشت که در زیر می خوانید.
سیامک محمدی مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه در گفتگو با کبنا اظها کرد:عصر روز پنجشنبه (4 مرداد ماه) تا ارتفاع 3هزار متر کوهپیمایی داشتیم که حدود 3 ساعت و نیم به طول انجامید.
محمدی ادامه داد:ساعت 5 صبح روز جمعه نیز از روستای «طیان» با کوهپیمایی در مسیری موسوم به کرده ماهی .و عبور در مارپیچ های کوتاه  با شیب تند و منظره ای وصف ناشدنی به مدت 6 ساعت وعبور از جانپناه «چال کبود»سرانجام به قله سن بران صعود کردیم.
وی در پایان گفت:در مسیر باز گشت به روستای «طیان»آمدیم ،شب را در منزل یکی از اهالی روستا گذراندیم و شنبه 6 مرداد ماه نیز به شهرستان کهگیلویه بازگشتیم.
به گزارش کبنا،قلل اشترانکوه در رشته کوه زاگرس و در استان لرستان بین شهرهای دورود و ازنا و الیگودرز واقع شده. در بین این قلل که مانند کاروان شتر از دور نمایان است قله سن بران مرتفع ترین است. این مکان منطقه حفاظت شده می باشد که گونه های جانوری متنوع مانند سایر مناطق زاگرس، عمدتا وحشی را در خود دارد. از طرف دیگر طبیعت آن علاقه مندان زیادی را هر ساله از اواخر بهار به سمت خود می کشاند.
 گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته‌است.
در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.
رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند. دریاچه گهر در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشتران‌کوه و در دره گهَررود قرار دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

گذر از شورای سیاستگذاری به پارلمان اصلاحات

گذر از شورای سیاستگذاری به پارلمان اصلاحات

اظهارنظرهای متفاوتی که از سوی برخی چهره‌های اصلاح‌طلب در مورد نقش و جایگاه پارلمان اصلاحات ...
گزينه انتحاري!

گزينه انتحاري!

محمد علي ابطحي، رييس دفتر رييس دولت اصلاحات و از افرادي كه براي تمام جريانات و افراد ...
جهانگيري مي‌ماند يا مي‌رود؟

جهانگيري مي‌ماند يا مي‌رود؟

واقعیت اين است که ما در دولت یازدهم در دستیابی به اهدافمان موفق بودیم. توانستیم ثبات ...