تاریخ انتشار
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۲
کد مطلب : ۴۰۱۸۷۳
گزارش تصویری

صعود کوهنوردان دهدشت به قله «سن بران»

۱
کبنا ؛هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه به قله «سن بران » در ارتفاع 4150 متر، که به عنوان مرتفع ترین قلل اشترانکوه شناخته می‌شود، صعود کردند.
مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه گزارش کوتاهی از سفر 3 روزه تابستانه گروه 13 نفره خود را  به سرپرستی «علی پرنیایی »و راهنمایی «محمد طیبی»، دراختیار خبرنگار ما گذاشت که در زیر می خوانید.
سیامک محمدی مسئول هیئت کوهنوردی شهرستان کهگیلویه در گفتگو با کبنا اظها کرد:عصر روز پنجشنبه (4 مرداد ماه) تا ارتفاع 3هزار متر کوهپیمایی داشتیم که حدود 3 ساعت و نیم به طول انجامید.
محمدی ادامه داد:ساعت 5 صبح روز جمعه نیز از روستای «طیان» با کوهپیمایی در مسیری موسوم به کرده ماهی .و عبور در مارپیچ های کوتاه  با شیب تند و منظره ای وصف ناشدنی به مدت 6 ساعت وعبور از جانپناه «چال کبود»سرانجام به قله سن بران صعود کردیم.
وی در پایان گفت:در مسیر باز گشت به روستای «طیان»آمدیم ،شب را در منزل یکی از اهالی روستا گذراندیم و شنبه 6 مرداد ماه نیز به شهرستان کهگیلویه بازگشتیم.
به گزارش کبنا،قلل اشترانکوه در رشته کوه زاگرس و در استان لرستان بین شهرهای دورود و ازنا و الیگودرز واقع شده. در بین این قلل که مانند کاروان شتر از دور نمایان است قله سن بران مرتفع ترین است. این مکان منطقه حفاظت شده می باشد که گونه های جانوری متنوع مانند سایر مناطق زاگرس، عمدتا وحشی را در خود دارد. از طرف دیگر طبیعت آن علاقه مندان زیادی را هر ساله از اواخر بهار به سمت خود می کشاند.
 گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته‌است.
در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.
رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌اند. دریاچه گهر در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشتران‌کوه و در دره گهَررود قرار دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه های مراجع تقلید در دیدارهای صمیمانه با رئیس دستگاه قضا

توصیه های مراجع تقلید در دیدارهای صمیمانه با رئیس دستگاه قضا

الحمدلله شما فردی باسواد، بیدار، روشن و محقق هستید و از نظر عدالت و تقوا در حد بسیار ...
ساخت و ساز غیرمجاز در حریم تأسیسات نفتی گچساران / احتمال فاجعه مرگ‌بار / فرسودگی تأسیسات نفتی و گازی گچساران مشهود است

ساخت و ساز غیرمجاز در حریم تأسیسات نفتی گچساران / احتمال فاجعه مرگ‌بار / فرسودگی تأسیسات نفتی و گازی گچساران مشهود است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز گچساران گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در کنار تأسیسات نفتی بازی ...
پلیس فتا: تلگرام طلایی آلوده به نرم افزار جاسوسی است

پلیس فتا: تلگرام طلایی آلوده به نرم افزار جاسوسی است

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کیش (فتا) هشدار داد: اپلیکیشن هایی که از فیلترینگ ...